27 دی 1396
اساس و پایه های سئو،استفاده از متاتگ

اساس و پایه های سئو،استفاده از متاتگ

استفاده از متاتگ توصیفی (Description Meta Tag)


استفاده از متاتگ توصیفی (Description Meta Tag)
کاربرد متاتگ توصیفی همانند تگ عنوان می باشد، با این تفاوت که می بایست شامل توضیحات کلی راجع به صفحه مورد نظر بوده و این توضیحات میتواند شامل یک یا چند جمله ویا یک پاراگراف باشد.
طول مناسب متاتگ توصیفی و عناوین صفحات را با استفاده از ابزار content analysis section میتوان آنالیز و بررسی نمود. متاتگ توصیفی همانند تگ عنوان می بایست داخل تگ

در کد htmll قرار گیرد.
مزیت استفاده از متاتگ توصیفی:
اهمیت متاتگ توصیفی بدین دلیل است که "ممکن است" گوگل از آنها بعنوان خلاصه یا بخشی از سایت و یا عبارات کلیدی (snippets) استفاده نماید. بدین معنا که موتورجستجوی گوگل بطور کلی از دو روش زیر جهت یافتن عبارت موردنظر کاربران استفاده میکند.
در روش اول، موتور های جستجو، متون داخل صفحات سایت را جهت تطبیق با عبارت مورد جستجوی کاربر بررسی می نمایند.
در روش دوم ممکن است موتورهای جستجو از متا تگ توصیفی استفاده نمایند. در این روش در صورتی که سایت شما در لیست ODP (Open Directory Project – لیست اختیاری شامل لینک های اینترنتی که براساس نوع و موضوع سایت ها، طبقه بندی شده اند.) قرارداشته باشد، از عبارات متا تگ توصیفی جهت یافتن صفحات مورد نظر استفاده می نماید. (جهت چگونگی جلوگیری از لیست شدن در لیست، کلیک نمایید.)
لذا در صورتی که موتور جستجوی گوگل نتواند عبارت مورد نظر را از متون مندرج در صفحات سایت شما استخراج نماید، عبارات موجود در متاتگ توصیفی صفحات وب سایت شما را مورد بررسی قرار می دهد.در این حالت عبارات کلیدی که کاربر جستجو نموده، مشخص شده و پررنگ تر نمایش داده می شود.
بعنوان مثالی دیگر، گوگل با توجه به عبارت مورد جستجوی کاربر، صفحات داخلی وب سایت را بررسی و در صورت یافتن عبارت مورد نظر در متاتگ توصیفی، صفحه مربوطه از وب سایت را نمایش دهد.
توجه داشته باشید در صورتی که هر صفحه از وب سایت توصیف منحصر به خود را داشته باشد، باعث می شود در نتیجه جستجوی عبارت موردنظر توسط کاربر (بطور مثال استفاده از دستور :site)، چندین صفحه از وب سایت شما در نتایج موتورهای جستجو نمایش داده شود.
بدیهی است که در صورتی که سایت شامل هزاران و یا در مقیاس بزرگتر دارای چندین میلیون صفحه باشد، قرار دادن تگ توصیفی مناسب بصورت دستی روی صفحات عملا امکان پذیر نمی باشد، در این صورت می بایست ترتیبی اتخاذ نمود تا ایجاد توصیف مناسب بصورت اتوماتیک براساس محتوای هر صفحه ایجاد گردد.

جهت بهینه سازی نتایج جستجو و استفاده از متا تگ توصیفی، به نکات زیر توجه نمایید:

ایجاد خلاصه دقیق از محتویات هر صفحه وب سایت
استفاده از عبارات جالب و مفیدی که کاربر با توجه به عبارت مورد نظرش،مجاب به مشاهده سایت شود.
پرهیز از بکاربردن عبارات غیر مرتبط با محتویات صفحه وب سایت
پرهیز از بکاربردن جملات کلیشه ای بطور مثال: "این یک وب سایت است" و یا "این صفحه شامل ثبت دامنه است".
توصیف صفحات وب سایت با بکاربرن جملات و عبارات متناسب و پرهیز از نوشتن تنها چند کلمه کلیدی
پرهیز از کپی کردن متون بکار رفته در صفحه وب سایت
پرهیز از بکاربردن توصیفی خاص، جهت چندین صفحه از وب سایت
استفاده از عبارات و جملات یکتا و انحصاری جهت هر صفحه از وب سایت
چرا تگ های عنوان مهم هستند:
تگ های عنوان (title tag) عامل اصلی در کمک به موتورهای جستجو برای فهمیدن اینکه صفحه ی مورد نظر درباره ی چیست، آنها همچنین تاثیر مهمی بر بازدید کنندگان از صفحه ی وب سایت شما دارند. تگ های عنوان در سه نقطه ی کلیدی استفاده می شوند: ۱) صفحه ی نتایج موتور جستجو (SERPs) ۲)مرورگرهای وب ۳) شبکه های اجتماعی
۱-صفحه ی نتایج موتور جستجو
تگ عنوان شما نمایش عنوان را در SERPs تعیین میکند(البته استثناهایی وجود دارند) ، وهمینطور اولین تجربه ی بازدید کننده از سایت شما می باشد. حتی در صورتی که رتبه ی سایت شما خوب باشد ، عنوان خوب می تواند عامل شکست یا موفقیت در تعیین اینکه آیا کسی بر روی لینک شما کلیک می کند یا خیر باشد.
۲-مرورگرهای وب
تگ عنوان همچنین در قسمت بالای مرورگر وب سایت ظاهر می شود و در نقش نگهدارنده ی مکان عمل می کند، مخصوصا برای کسانی که تب های زیادی در مرورگر خود باز می کنند. داشتن عنوان های یکتا و قابل تشخیص که کلیدواژه های مهم در ابتدای آن قرار دارند اطمینان می دهند که مردم محتوای شما را دنبال می کنند
۳-شبکه های اجتماعی
برخی از وب سایت های خارجی- مخصوصا شبکه های اجتماعی- از تگ عنوان شما برای تشخیص اینکه زمانی که آن صفحه را به اشتراک می گذارید چه چیز نمایش داده شود استفاده خواهند کرد.

ورود به متاکار