27 دی 1396
بهبود ساختار URL ها

بهبود ساختار URL ها

بهبود ساختار سایت برای ایجاد navigation بسیار ضروری استبهبود ساختار URL ها :
استفاده از URL های ساده، قابل فهم و نام گذاری توصیفی، نه تنها باعث سازماندهی منظم فایل ها و فولدر ها شده، بلکه باعث جستجوی بهتر و ایندکس نمودن سریع تر محتویات سایت توسط موتورهای جستجو می گردد.
بهبود ساختار سایت برای ایجاد navigation بسیار ضروری است زیرا به سرعت پیدا کردن محتوای مورد نظر بیننده بسیار کمک می کند. باید این مسئله را در نظر گرفت که یک بیننده در سایت مانند یک مسافر غریب در یک شهر است که باید به مقصد برسد. همچنین navigation به درک موتور های جستجو کمک می کند تا بفهمند چه مطالبی از سایت برای وبمستر مهم تر است. در واقع گوگل می خواهد بداند آن صفحه چه نقشی در کل سایت دارد.

هدایت سازی از صفحه اصلی

همه سایت ها، دارای صفحه اصلی هستند.که معمولا پر بازدید کننده ترین صفحه سایت است و در حقیقت صفحه شروع هدایت کاربران به صفحات دیگر است.سایت شما شامل صفحات مهم دیگری هم هست، پس بنابراین باید کاری کنید تا کاربران از صفحه اصلی به آسانی به صفحات دلخواه خود حرکت کنند. برای حرکت آسان کاربران از breadcrumb lists استفاده می کنیم . که به کاربر امکان می دهد با استفاده از لینک های داخلی در بالا یا پایین صفحه به سرعت در بخش های قبلی یا صفحه اصلی در حرکت باشد.

استفاده از کلمات کلیدی مفهوم دار بجای کلمات نامفهوم و یا شماره گذاری های مختلف در فایل ها و در نتیجه URLها، کاربران و موتورهای جستجو را در یافتن عبارات مورد نظر هدایت می کند.

استفاده از لینک هایی مشابه لینک زیر، اطلاعات کافی به کاربر در مورد صفحات سایت نخواهد داد و همچنین یادآوری آنها برای کاربران غیرممکن خواهد بود.
همچنین هنگامی که سایت ها و کاربران دیگر تمایل داشته باشند به صفحه ای از سایت شما لینک دهند، استفاده از نام گذاری و پوشه بندی های معنا دار، باعث ایجاد URL های کاربرپسندتری خواهدشد.
با توجه به اینکه URL ها بعنوان بخشی از جستجو زیر عناوین و توصیفات سایت نمایش داده میشوند، لذا در صورت مطابقت کلمات بکاررفته در URL، با عبارت مورد نظر کاربر بصورت پررنگ تر نمایش داده می شوند.
همچنین بهتراست در URL ها از نشانه گذاری ها استفاده نمایید. بطور مثال استفاده از URL http://www.tajanweb.com/linux-hosting.html خواناتر از http://www.example.com/linuxhosting.html میباشد. توصیه میشود در لینک ها از "–" بجای "_" استفاده شود.

برخی طراحان وب سایت جهت هدایت بهتر موتورهای جستجو از URL های پویا (Dynamic/Friendly URLs) بجای استاتیک (Static URLs) استفاده می نمایند.

URL های پویا Friendly URLs) ، URL) هایی هستند که در آنها از عبارات مناسب و مرتبط استفاده شده و ساختار کوتاهتر و مفهوم تری دارند. بدین ترتیب به کاربران در تشخیص اینکه نتیجه نمایش داده شده، با عبارات مورد جستجوی آنها مرتبط می باشد، کمک می نماید. با این حال توجه نمایید که استفاده نادرست از URL های پویا منجر به نتیجه عکس خواهد شد.
استفاده از URLهای پیچیده و مخصوصا URLهایی که پارامتر های زیادی در آن ها بکار رفته است، باعث بروز مشکلاتی از قبیل ایجاد تعداد زیادی از URLهایی غیر ضروری شده که همه به یک محتوای خاص اشاره میکنند. در نتیجه باعث مصرف پهنای باند بیشتر و یا عدم امکان ایندکس نمودن محتویات سایت توسط ربات های جستجوگر گوگل (Googlebot) می گردد.

همچنین در نظر داشته باشید از بکاربردن پارامترهای ارجاعی (Referral) در URL ها اجتناب نمایید
در URL ها از پارامتر های تقویمی، تاریخ و زمان تصادفی که توسط نرم افزار های مرتبط ایجاد می گردد، اجتناب نمایید
توجه نمایید که برای لینک دادن به یک محتوای خاص، جهت اجتناب از پخش شدن درجه محبوبیت سایت بین چندین URL در موتورهای جستجو ، بهتراست از URL های متفاوت استفاده ننمایید و یا درصورتیکه کاربران از URL های متفاوتی جهت دسترسی به محتوای سایت استفاده می نمایند، راه حل جایگزین، فوروارد کردن URL ها، به URL اصلی با استفاده از Redirect 301 می باشد.

بطور مثال اگر آدرس های http://tajanweb.com/home، http://home.tajanweb.com ویا http://www.tajanweb.com همه به یک صفحه اشاره می کنند، بهتر است یکی از آنها را بعنوان URL اصلی در نظر گرفته و مابقی را با استفاده از Redirect 301 به آن ارجاع (Forward) دهید.

درصورت عدم امکان فوروارد کردن URL، میتوانید از URLجایگزین (canonical) ویا دستور "rel=canonical" استفاده نمایید
توصیه میگردد با بکار بردن فایل های robots.txt، از دسترسی ربات های جستجوگر گوگل به لینک هایی از سایت که بهردلیل مشکل دارند، جلوگیری بعمل آورید. بطور مثال لینک هایی که فایل های آنها جابجا ویا حذف شده است و باعث ایجاد خطای 404 (HTTP 404 Not Found Error) می گردد باعث می گردد رتبه بندی سایت در گوگل و موتور های جستجو (ranking) می شود.

از بکار بردن پارمترهای غیر ضروری و Session ID ها در URL ها اجتناب نمایید. Session ID کدیکتایی است که وب سایت سرور به کاربران جهت دسترسی به صفحه خاص، بمدت محدود اختصاص میدهد. بطور مثال در صفحات در پرداخت اینترنتی

ورود به متاکار